Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pulp Fiction: Historky z podsvětí

9. 5. 2007
Krimi / Thriller / Komedie / Drama

USA, 1994, 154 min (SE: 168 min)


Režie: Quentin Tarantino
Hrají: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Harvey Keitel, Tim Roth, Amanda Plummer, Phil LaMarr, Ving Rhames, Eric Stoltz, Rosanna Arquette, Christopher Walken, Paul Calderon, Bruce Willis, Quentin Tarantino, Frank Whaley, Joseph Pilato, Burr Steers, Steve Buscemi, Maria de Medeiros, Pete Greene, Alexis Arguette, Julia Sweeney, Angela Jones

Obsah:
Vincent Vega (John Travolta) a Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) jsou dva nerozluční prvotřídní gangsteři ve službách obávaného Marsellusa Wallace (Ving Rhames). Před dokončením jednoho "jobu" prozradí Vincent Julesovi, že Pán Velký (teda Marsellus) ho požádal, aby se postaral o jeho sexy manželku Miu (Uma Thurman), když bude na Floridě. Vincent to považuje za zkoušku loajality, v které musí za každou cenu obstát.

Butch Coolidge (Bruce Willis) je boxér, jehož kariéra se chýli ke konci. Protože v boxu neexistuje liga veteránů, bude se jednoduše muset smířit s tím, že už je out, a přijmout Marsellusovu lákavou nabídku - vzít prachy, prohrát v pátém kole a odletět si užívat se svojí milovanou Fabienne (Maria de Medeiros) na slunečný Karibik. Ale jaké je to bojovat s vědomím, že tentokrát je to naposledy? Dovolí mu pýcha a hrdost prohrát a tím pádem skončit se svojí kariérou?

Párek mladých amatérských zlodějů si vysedáva v restauraci a analyzuje pracovní život. Pumpkin (Tim Roth) a Honey Bunny (Amanda Plummer) vylučovací metodou přijdou na to, že v čase, kdy se nevyplatí vykrádat banky, obchody s alkoholem ani benzínové  pumpy je nejlepším terčem loupeže restaurace. A proč ne ta, v které právě sedí? Následuje rychlé rozdělení úloh, popřání štěstí a samotná loupež. Osudová loupež...

Tři na první pohled nesouvisející historky z krvavého podsvětí tvořící jeden příběh plný stylizovaného komixového násilí, drog, dnes už kultových dialogů a hlavně absurdních situací a nečekaných dějových zvratů. Postmoderní analýza zvráceného života zločinců, Boží vůle, vyrovnávání si účtů, masaže nohou a překladu názvů hamburgerů zažila obrovský celosvětový úspěch jak mezi diváky, tak i u kritiky. Za nejkultovnější film 90. let si režisér a scenárista Quentin Tarantino (ze 7 nominací) odnesl Oscara za nejlepší scenář a nemalý úspěch zažil snímek také na prestižních světových filmových festivalech v letech 1994 a 1995.